Destinacije

HRVATSKA - Cerovačke pećine

dsc07500.jpg
Cerovačke pećine su najveće špilje u Hrvatskoj. Nalaze se četiri kilometra jugozapadno od Gračaca, na sjeverno istočnoj padini velebitskog brda Crnopac (1403 m), u južnom dijelu Parka prirode Velebit. Otkrivene su prilikom izgradnje Ličke pruge 1924. godine, a otkrio ih je graditelj pruge Nikola Turkalj. Ime su dobile po željezničkoj postaji Cerovac. 
Ove su pećine jedno od najvećih nalazišta pećinskog medvjeda u Hrvatskoj, a pronađene su fosilne ljudske kosti i brončana sjekira. Ta ljudska kost pripadala je tzv. "lovcu na spiljske medvjede" iz gornjeg pleistocena koji je tu živio otprilike prije 20 tisuća godina. Dužina pećina iznosi 3.800 m, a čitavog sustava 4 kilometra. Gornja pećina duga je 1200 m, a Donja 2400 m. Između njih nalazi se znatno manja, Srednja pećina. Prosječna je temperatura u špiljama 11°C. Bogate su špiljskim ukrasima i kraškim pojavama (ponorima i dimnjacima), značajno su paleontološko nalazište špiljskog medvjeda te pretpovijesne keramike (ilirsko - keltska kultura). Kao geomorfološki spomenik prirode, zaštićene su 1961. godine kao "posebni geomorfološki rezervat".
Gornja Cerovačka pećina
Gornja Cerovačka pećina nalazi se iznad željezničke pruge i ukupna joj duljina iznosi 1295 metara.
Kroz ulaz dolazimo u početnu duguljastu dvoranu, kojoj je tlo pokriveno humusom i siparom. Stijene i strop ove dvorane crni su od čađe, jer je taj dio pećine služio kao sklonište u II svjetskom ratu.
Iz te dvorane pećina se proteže dalje prema zapadu hodnikom u kojem se na 170. metru nalaze lijepo razvijene podzemne škrape, koje nesumnjivo dokazuju veliku starost Gornje Cerovačke. Na 300. metru hodnik se proširuje u dvoranu većih dimenzija (Velika dvorana). S južne strane dvorane nalazi se zatrpana jama, a to je u stvari ždrijelo ponora, koji je bio hidrološki aktivan u ranijoj fazi ove pećine. Sjeverozapadno od jezerca na 400. m dužine vodi široki hodnik do dvorane, kojoj je tlo pokriveno sigastom korom u obliku ploče. Ispod ploče nalazi se crvenkasta ilovača prepuna kostiju i zubi pećinskih medvjeda, a otkriveni su i vrlo značajni paleoantropološki i paleolitski nalazi. Na 560. m nalazi se velika urušena vrtača, koja se pri dnu nastavlja u duboku jamu. Druga je takva jama na 720. m i one su veza između Gornje i Donje Cerovačke. Dalje se hodnik proširuje i postepeno se diže. Na tom dijelu nalaze se najljepše sigaste tvorevine (Bijela kristalna dvorana). Na samom završetku pećine nalazi se niski kanal u obliku sifona. 
Osim glavnog hodnika na 237. m odvaja se sporedni kanal nazvan “Medvjeđi rov”. U njemu su otkrivene brojne kosti pećinskih medvjeda.
Donja Cerovačka pećina
Donja Cerovačka pećina znatno je veća od Gornje i ukupna joj je duljina 2779 m. Ulaz je malenih dimenzija, jer je obzidan kamenjem i zatvoren željeznim vratima. Po tlu u početnom dijelu pećine sve do 100. m leži velika količina fragmenata keramike (lonaca i vrčeva), koja po tipu, načinu izrade i ornamentici pripada Japodima – najbrojnijem ilirskom plemenu, koje je u pretpovijesti naseljavalo Liku.
Na 800. m splet hodnika i kanala grana se u dva kraka. 
Prvi, koji kreće prema sjeveru i sjeverozapadu, započinje uskim kanalom. Tim kanalom poslije 60. m dolazimo u Medvjeđu dvoranu koja je glavno nalazište pećinskih medvjeda u Donjoj Cerovačkoj. Dalje se pećina nastavlja prema sjeveru.
Drugi splet hodnika skreće prema jugozapadu i jugu. To je glavni pećinski hodnik i kroz njega su u geološkoj prošlosti tekle vode s Gračačkog polja kroz unutrašnjost Velebita prema rijeci Zrmanji i moru. Taj hodnik završava niskim sifonalnim kanalom, koji je posve ispunjen sigom.
Smjrovi dolaska
1. Gospić - Gračac - Cerovačke pećine (od Gospića magistralnom cestom do Gračaca te dalje prema Kninu, nakon par kilometara cesta se odvaja desno prema zaseoku Kesići do uređenog parkirališta na kraju zaseoka.) 
2. Zadar - Obrovac - Gračac - Cerovačke pećine (od Zadra magistralnom cestom preko Obrovca do Gračaca te dalje cestom prema Kninu, par kilometara od Gračaca cesta se desno odvaja prema zaseoku Kesići do uređenog parkirališta na kraju zaseoka.)
3. Knin - Cerovačke pećine (od Knina magistralnom cestom prema Gračacu, par kilometara prije Gračaca cesta se lijevo odvaja prema zaseoku Kesići do uređenog parkirališta na kraju zaseoka.)
DODATNO


Foto galerija Donje Cerovačke pećine

Nacionalni park Sjeverni Velebit

  • boca
  • emporium
  • luka
  • primaco
  • unior

Izvještaj sa ljetne škole alpinizma

Opširnije »

BUDITE OPREZNI: Poskok ugrizao ženu dok je brala gljive

Opširnije »

Na Salcano MTB Cup – Sarajevo UCI C3 najbrži Filip Turk i Jovana Crnogorac

Opširnije »

Mosor dobio novo planinarsko sklonište

Opširnije »

Dan istarskih planinara 18. listopada

Opširnije »

Via Dinarica Trailer

Opširnije »

Prokletije – Jezerski vrh

Opširnije »

Splitski alpinistički par osvojio tri najviša balkanska vrha

Opširnije »

SCORPIO CENTAR U NOVOM SVJETLU

Opširnije »

Pošaljite sadržaj

Opširnije »

  

click logo    designer17