Društva

VARAŽDIN - PD Ravna gora

pdradnagora-vzCrtice iz povijesti društva

Za povjerenika u Varaždinu postavljen je 1883 god. prof. Adolf Jurinec od strane Hrvatskog planinarskog društva. Unatoč naporima prof. Jurinca, nije došlo do osnivanja podružnice planinara u Varaždinu.


Dana 10.11.1919. god. na skupštini koja je održana u prostorijama Narodne knjižnice postavljeni su temelji Planinarskom društvu Ravna gora. Tom prigodom postavljena su društvena pravila koja su potvrđena u Zagrebu od državnih vlasti 06.03.1920 god.  Već 29.02.1920 organizira se prvi društveni izlet od Novog Marofa do Ljubeščice i Varaždinskih Toplica.

Na svojoj izvanrednoj skupštini  dana 19.06.1923. god. planinarsko društvo u Varaždinu donosi odluku o pristupanju Hrvatskom planinarskom društvu (danas Hrvatski planinarski savez). Od tada se podružnica u Varaždinu počinje zvati „Ravna gora“. Boravak planinara na Ravnoj gori tražio je i odgovarajuće sklonište te je izgradnja skloništa postala jedan od prvih zadataka društva.

Od župe Bednja dobivena je 1923. god. na korištenje napuštena kuća na predjelu „Pusti duh“ koja je otkupljena 1942. god. Istovremeno su počele pripreme za izgradnju doma  koji je otvoren 1932. god.  i nazvan „Filićev dom“. To je vrijeme brojnih aktivnosti  varaždinskih planinara kao i brojih planinarskih manifestacija. Tako je održan  „Zagorski planinarski dan“  (1933. god.),  a 1935. god. proslavljena je 60. obljetnica HPD iz Zagreba.

U vrijeme II. svjetskog rata planinarsko društvo ne prekida svoje aktivnosti.  U to vrijeme „Filićev dom“  je partizanska baza.  Srpnja mjeseca  1944. god.  „Filićev dom“ je spaljen i pri tome je ubijena domarka Anka Ivić.

Poslije drugog svjetskog rata, u listopadu 1945. god. Okružni  Narodni odbor u Varaždinu donosi pravila „Planinarskog društva Varaždin“ koje dalje nastavlja tradiciju planinarstva u Varaždinu. Tek 1954. god. društvu se opet vraća naziv „Ravna gora“. Tih godina u društvu se ponovno javljaju težnje za gradnjom planinarskog doma. Obnavlja se stara kuća na predjelu „Pusti duh“ te je obnovljena, otvorena 1950. god. Ubrzo je pokrenuta akcija oko izgradnje novog doma na mjestu spaljenog „Filićevog doma“. Izgradnja počinje 1961. god., a dom je otvoren u rujnu 1963. god.  Dom je dobio naziv po stradaloj planinarki i domarki doma „Anka Ivić“. U mjesecu listopadu 1965. god. podignuta je na vrhu iznad kapele Sv. Tri Kralja čelično rešetkasta piramida visoka 11 m, kao lijepi vidikovac.

Članovi planinarskog društva aktivni su i na drugim područjima rada i svojih djelatnosti. Fotosekcija je osnovana 1950. god., Gorska služba spašavanja se osniva 1953 god.  Alpinistički odsjek počinje raditi 1973. god., iako već 1952. god. društvo ima 10 članova alpinista. Članovi alpinističkog odsjeka ispenjali su mnoge alpinističke smjerove i održali mnoge alpinističke škole. Rad s mladima je izraženiji od 1960. god. kada planinarsko društvo ima veliki broj članova u osnovnim i srednjim školama. Uz postojeću alpinističku sekciju osniva se i grupa za orijentacijska natjecanja koja bilježi  zapažene rezultate. Kako bi se članovi planinarskog društva i ostali zainteresirani građani Varaždina što bolje upoznali s radom planinarskog društva od 1956. god. u zimskim mjesecima održavaju se planinarska predavanja u okviru planinarskog tjedna.

Aktivnosti naših članova usmjerene su i prema otvaranju planinarskog puta po Hrvatskom zagorju tako da se 1958. god.  otvara „Zagorski planinarski put“  (ZPP).  Članovi društva organiziraju brojne izlete, pa je tako u razdoblju od 1960. god. do 1970. god. organiziran izlet Treskavica - Durmitor  te izlet  Tjentište -Trnovačko jezero - Peručica - Maglić. Organizirani su  izleti u Sloveniju (Triglav), u Slovačku (Visoke Tatre) i dr.  Suradnja našeg planinarskog društva i Planinarskog društva „Radovljica“ iz Radovljice (Slovenija) 1975. god. dovodi do potpisivanja povelje o bratimljenju.

U sklopu orijentacijskih natjecanja, održano je prvo orijentacijsko natjecanje na Ravnoj gori pod nazivom „Vukovićev memorijal“ dana 30.09.1973. god. U periodu od 1970. do 2000.god. organiziraju se brojni planinarski izleti po Hrvatskoj, Austriji, Slovačkoj, Sloveniji, Bosni i Hercegovini  i drugim zemljama. Planinarsko društvo povodom svoje 60. obljetnice otvara planinarski put pod nazivom Planinarski put po Ravnoj gori. Planinarski put otvoren je 30.09.1979. god.  i danas prolazi zanimljivim predjelima Ravne gore od Donje Voće do Kamenice.

Marljivi članovi društva u nekoliko navrata obnavljaju planinarski dom (uređuje se krovište doma, vanjska stolarija, sanitarni čvorovi, postavlja se lamperija u prostorijama doma), a također se u više navrata zaštićuje čelična konstrukcija piramide antikorozivnim premazom.  Isto tako stalno se uređuje i okoliš doma.  Značajniji radovi na uređenju okoliša doma počinju 2002. god. Pristupa se planiranju terena ispred doma (podiže se teren ispred doma i uklanja ograda nekadašnje terase). Također se preusmjerava cesta koja je do sada išla neposrdno ispred doma čime površina ispred doma može služiti za odmor posjetiocima.  Zaključeno je također da se planinarskom domu promijeni ime, pa se tako 20.10.2002. planinarski dom opet zove „Filićev dom“ po osnivaču našeg društva. Nastavljaju se aktivnosti članova društva u orijentaciji te je 22.06.2003. god. održano prvo gradsko orijentacijsko natjecanje u Varaždinu. U veljači mjesecu 2004. god. društvo organizira prvi pohod u čast prvog izleta varaždinskih planinara, a krajem 2004.god. organizira se i prvo natjecanje u spravljanju jela „Planinarski kotlić“.   

Društvo i zadnjih godina organizira planinarske izlete po svim planinama Hrvatske, Slovenije, Slovačke, Rumunjske, Bugarske, Bosne i Hercegovine, Makedonije. Zapaženi su također izleti nekih članova u Tursku (Ararat), Maroko (Visoki Atlas), Nepal (Himalaje), Tanzanija (Kilimanjaro) i dr. Brigu o „Filićevom domu“ društvo nastavlja 2009. god. kada počinje značajnija obnova doma (sanira  se krovište, mijenjaju sve električne instalacije, vodovodne instalacije, odvodne cijevi, uređuju se kompletni  sanitarni čvorovi u prizemlju doma).  2011. god. dom dobiva i nadstrešnicu koja pomaže boljem korištenju terase. U neposrednoj blizini doma otvorena je  Poučna staza „Balkon“.

Za vrijeme ovako bogatog i neprekidnog rada društva, samo društvo,  kao i njegovi brojni članovi dobitnici su raznih priznanja i odlikovanja. Na kraju spomenimo da je za svoj 90. godišnji rad Planinarsko društvo „Ravna gora“ dobilo priznanje od Hrvatskog planinarskog saveza, grada Varaždina i Zajednice sportskih udruga grada Varaždina.

 Kontakt  

Planinarski dom: - 042/ 705 329

Marijan Fabeta: - mob. 098/ 982 18 00

Ranko Novaković - Buncek - mob. 091/ 515 29 33  ( Zalogajnica "Ravnogorček" )

mail:  This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.
web : http://www.pdravnagora-vz.com/

  • boca
  • emporium
  • luka
  • primaco
  • unior

Izvještaj sa ljetne škole alpinizma

Opširnije »

BUDITE OPREZNI: Poskok ugrizao ženu dok je brala gljive

Opširnije »

Na Salcano MTB Cup – Sarajevo UCI C3 najbrži Filip Turk i Jovana Crnogorac

Opširnije »

Mosor dobio novo planinarsko sklonište

Opširnije »

Dan istarskih planinara 18. listopada

Opširnije »

Via Dinarica Trailer

Opširnije »

Prokletije – Jezerski vrh

Opširnije »

Splitski alpinistički par osvojio tri najviša balkanska vrha

Opširnije »

SCORPIO CENTAR U NOVOM SVJETLU

Opširnije »

Pošaljite sadržaj

Opširnije »

  

click logo    designer17